MySQL karakter kodu seçimi - utf8 vs utf8mb4

Yeni bir projeye başlarken özellikle yeni geliştiriciler arasında MySQL veritabanı ve tabloları oluşturma aşamasında karakter kodlama seçiminde kafalar biraz karışık. Bu karışıklıklara bir de rastgele seçilen karakter kodlaması eklenince projenin ilerleyen safhalarında geliştiriciler "Türkçe karakterler bozuk çıkıyor", "MySQL Türkçe karakter problemi", "php Türkçe karakter problemi" başlıklarını Google'da aramaya başlıyor.

Git ile yerel repo yaratma

Bütün projelerde hem yedeklemek hem de geriye dönük olarak ne yaptığınıza bakabilmek adına git kullanmak çoğu zaman hayat kurtarır. Git, Linux çekirdeğinin geliştirilmesi sırasında svn'nin yetersiz kalması üzerine geliştirilmiş bir versiyon kontrol sistemidir.

openSuSE'de Varsayılan Boot'u değiştirme

Kernel update yaptınız, sürüm güncellediniz ve sürpriz... Makine açılmıyor. Grub ekranı geldiğinde gidip eski kernel'i seçerek makineyi açtınız ve varsayılan kernel'i değiştirmek istiyorsunuz, yoksa her açılışta tekrardan Grub menüsünden doğru kernel'i seçmeniz gerekir.

Çeşitli dağıtımlar kullanan kişiler grub.cfg'yi el ile değiştirerek bu işlemi yapabilirler. SuSE türevi dağıtım kullananlar grub.cfg'ye girdiklerinde karşılarına ise şöyle bir uyarı geliyor.

SSH sertifikasının şifresini değiştirme

Var olan bir ssh sertifikasının şifresini değiştirmek için aşağıdaki komut kullanılabilir. Bu komut ile şifresi olmayan ssh sertifikanıza da şifre koyabilirsiniz.

KVM İmajını Host Makineye Bağlama

KVM ile sanallaştırdığınız makinelerinizin diskini makineyi açmadan düzenlemek isteyebilirsiniz. Bu senaryo örneğin sanallaştırma servislerinizi otomasyona bağlamak istediğiniz durumlarda veya yanlış düzenlemelerden dolayı sanal makinenizin açılmaması durumlarında sizi kurtaracaktır.

Not: Bu dokümanda yer alan uygulamalar Centos 6.4 64Bit üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sanal makinelerin yönetimi Virt-Manager ve libvirt servisi ile gerçekleştirilmiştir.

SSH da Host Ayarlarını Kaydetme

SSH bağlantısı yaptığınız sunucuların port, kullanıcı adı, ip, bağlantı tercihleri (X11 vb.) gibi ayarlarını her SSH bağlantısında tekrar tekrar yazmak bir çok açıdan kullanışlı değildir. Hem bu bilgileri her seferinde hatırlamak problem hem de yazmak zaman kaybı. Bu gibi durumlar için SSH için bir nevi kısayollar/aliaslar tanımlamanız mümkün. Bu tanımlamaları kendi kullanıcınıza özel yapabileceğiniz (~/.ssh/config) gibi bütün kullanıcılar için de (/etc/ssh/ssh_config) yapmanız mümkün.

Centos 6.5'de sshfs ile uzak dizin bağlama

Öncelikle istemcimize sshfs'i kurmalıyız. Bunun için EPEL repolarından faydalanabiliriz.

KVM'de Sanallara Gerçek IP Vermek

KVM'de sanal makinelerinize iki farkı yolla gerçek IP verebilirsiniz. Bunlardan birisi host makinenin (sanallaştırmanın yapıldığı makine) ilgili ağ arabirimi (network interface, örn: eth0) ve sanal makinenizin ağ kartını aynı köprü (bridge) içerisine almanız. Bu yöntemde sanal makineniz ve host makine aynı switch (ağ anahtarma elemanı) üzerine bağlıymışçasına davranır.

KVM: virt-manager Açılma Sorunu

CentOS 6.4 Minimal'e KVM ve Virt-Manager Kurulumu

Bu dokümanda sanallaştırma için çekirdek modülü olan KVM ve sanal makinelerin yönetilmesi için kullanılan yazılımlardan biri olan Virt-Manager'ın CentOS 6.4 64-Bit üzerine kurulumu anlatılacaktır.

Pages

Subscribe to Reddoc.net Geliştirici Bloğu RSS